Šiandien minima Juodojo kaspino diena

Šį antradienį Anykščiuose, kaip ir visoje Lietuvoje, minima Juodojo kaspino diena ir 22-osios Baltijos kelio metinės.

10 valandą Šv.apaštalo evangelisto Mato bažnyčioje vyko Šv. Mišios. Po jų, 11 valandą, A.Baranausko aikštėje prie paminklo Laisvei surengta vėliavos pakėlimo ceremonija.

Tautinę vėliavą iškėlė Anykščių šauliai, o rajono meras Sigutis Obelevičius bei istorikas Gintaras Vaičiūnas pasakojo apie šios datos istorinę reikšmę.

Pasak istoriko G.Vaičiūno, anykštėnai prieš 22 metus irgi aktyviai dalyvavo Baltijos kelio renginyje. Per tris šalis besidriekiančioje žmonių grandinėje buvo ir apie 6 000 anykštėnų.

1989 m. rugpjūčio 23 d. masinė Baltijos tautų akcija „Baltijos kelias“ pranoko visus skaičiavimus ir lūkesčius. 2 mln. žmonių rankų grandine sujungė 620 kilometrų nuo Vilniaus (Gedimino bokšto) per Rygą (Laisvės paminklas) iki Talino (Tompėjos bokšto). Stovėjusieji Baltijos kelyje demonstravo taikų ryžtą būti nepriklausomi, trys tautos parodė gražiausią savitarpio supratimą, solidarumą ir vienybę.

Žmonių entuziazmas buvo begalinis. Į Baltijos kelią jie važiavo ne tik organizuotai – autobusais, sunkvežimiais, bet ir savo automobiliais su šeimomis. Baltijos kelio  koordinatoriai tokio srauto pavienių mašinų nesitikėjo. Baltijos kelyje plevėsavo daug vėliavų. Neįvyko nė vieno eismo įvykio.

Daugelis miestų, rajonų žmonių vežėsi koplytstulpius, juos statė savo atkarpoje. Kiekvienoje Baltijos kelio atkarpoje, kur stovėjo žmonės iš rajonų, miestų, vyko mitingai, juose dalyvavo Sąjūdžio tarybos nariai bei TSRS liaudies deputatai iš Lietuvos. Jų dėka kartu su latviais, estais bei Rusijos demokratinėmis jėgomis pavyko 1989 m. gruodžio 24 d. II TSRS liaudies deputatų suvažiavime pripažinti Molotovo ir Ribentropo paktą ir jo slaptuosius protokolus negaliojančiais.

Nepriklausomybės idėja kaip ugnelė buvo saugoma ir nešama per visą Lietuvos istoriją. Jos negalėjo numarinti nei kalbos draudimas, nei didžiosios valstybės ne viena okupacija. Iš šviesiausių nacionalinio judėjimo istorijos gelmių, kultūros tradicijų, iš lūpų į lūpas, iš širdies į širdį, iš kartos į kartą ji buvo perduodama. Sąjūdžio atgimimo laikotarpiu Laisvės ugnelė uždegė daugelio žmonių širdis ir 1989 m. rugpjūčio 23 d. lietuviai, latviai, estai – 2 mln. žmonių, susikabinę rankomis, trokšdami Laisvės sau ir ateinančioms kartoms, išėjo į Baltijos kelią – kelią į Laisvę, kelią į Lietuvos, Latvijos, Estijos Nepriklausomybės atkūrimo kelią, į kelią – Baltijos kelio stebuklą. Buvome sujungti dvasios tvirtybe, kiekvienas buvome atsakingas už savo valstybės ateitį ir kiekvienas turėjo pasirinkimo kelią. 1990 metų kovo 11-oji atvertė naują istorijos puslapį – Laisvės atgavimo kelią, 1991 metais Laisvės siekimo kelias buvo apgintas nesitraukiant nuo šio siekio.

Kiekviena Tauta gyva tol, kol ji prisimena ir vertina savo istoriją bei ateitį. Tautos dvasia gali išnykti, jei mes kiekvienas ir visi kartu – Lietuvos vaikai  tapsime abejingi savo šaliai, kultūrai, istorijai, kalbai.

Griežtai draudžiama Anykštėnas.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Anykštėnas.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Anykštėnas.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 54.145.16.43.

Rašyti

Portalo Anykštėnas.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Anyksciai@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Anykščių policijos pareigūnas dalyvavo bėgime „Anykščiai – Puntuko akmuo – Anykščiai“

Gegužės 1- ąją Anykščiuose vyko tradicinis, jau 50-asis bėgimas „Anykščiai – Puntuko akmuo – Anykščiai“.

Vaistų gyvūnams gydyti bus galima įsigyti ir vaistinėse

Seimo Sveikatos reikalų komitetas spalio 31 d. posėdyje apsvarstė Farmacijos įstatymo 35 straipsnio papildymo įstatymo projektą (Nr. XIP-4772), ...