Parodoje knygos, kurias vienija žodis GIMTINĖ

Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Kraštotyros ir leidybos skyriuje organizuota paroda „Knygos, kurias vienija žodis GIMTINĖ“.

Malonu pasidžiaugti, kad Anykščių krašto žmonės, turintys kūrybos ar menininko gyslelę, leisdami knygas dėmesį skiria gimtajam savo kraštui. Šiuo metu Panevėžyje gyvenantis kraštietis kraštotyrininkas Tautvilis Uža, išleidęs dvi knygas apie Viešintas, sako:

Prisiminimai ir noras juos išsaugoti būdinga kiekvienam žmogui. Mes dažnai mintimis grįžtame į praeitį, kuri, be abejo, susijusi su laiku, vieta, žmonėmis. Troškimas nepamiršti liudija mūsų pastovumą, pagarbą istorijai. Nors jau nemažai laiko gyvenu toli nuo gimtųjų Viešintų, bet šis miestelis, jį supantys kaimai iki šiol artimi ir brangūs. Mintimis aš visada su šiuo kraštu, gal dėl to ir kilo noras įamžinti jį nuotraukose, atsiminimuose <...>.

Apie Viešintų miestelį knygą kartu su muziejininku  Raimondu Guobiu išleido kraštotyrininkas Algimantas Bekenis. Žymus mokslininkas – bibliografas, VU profesorius Osvaldas Janonis išleido kraštotyros knygą „Surdegis 1510–1940 metais“ (2010). Jau trys jo leidinėliai skirti gimtajam miesteliui. Profesorius toliau dirba archyvuose ir renka medžiagą apie Anykščių kraštą. Jis surinko medžiagą ir parengė žinyną apie Surdegio vienuolyną. O. Janonis pirmasis surado Lietuvos valstybės istorijos archyve (LVIA) ir Kauno apskrities archyve (KAA) bylas, kuriose minimas Anykščių dvaras. Daug metų istorikai kalbėjo, kad nėra dokumentų archyvuose apie Anykščių dvarą, o žymus bibliografas – surado.

Svėdasų kraštui pagarsinti leidinėlius parengė žurnalistas Vytautas Bagdonas. Autentiškus Kalvelių kaimo gyventojų prisiminimus surinko ir išleido knygą „Kalveliai 1779-2007“ Ona Staikūnaitė-Gritėnienė. Apie Mickūnų kaimą 2003 m. knygelę išleido mokytojas Gintaras Ražanskas.

Ne vieną knygelę apie Anykščių krašto miestelius ir kaimus išleido Teresės Mikeliūnaitės premijos laureatas, kraštotyrininkas R. Guobis. Jis išleido fotografijų albumus apie Skiemonis, Troškūnus, Svėdasus, Anykščius, kraštotyros monografiją apie Inkūnus ir kt.

Išskirtinio skaitytojų dėmesio sulaukė rašytojo Rimanto Vanago knyga “Peslių akademija“ (2011).

Muziejininkas ir žurnalistas Tautvydas Kontrimavičius apie R. Vanago knygą štai ką rašo:

Dokumentinės publicistikos „sielius“, kaskart įvertinamus literatūros premijomis, laiko srove vieną po kito iš Anykščių plukdantis rašytojas 62 metų Rimantas Vanagas šįkart paleido pasroviui „Peslių akademiją“. Tai – penktoji jo sumanyto ir per dešimtmetį įpusėto ciklo knyga.

Šįkart autorius kruopščiai dėlioja savo gimtojo kaimo, prigludusio prie Šventosios ties garsiuoju Anykščių šileliu, praeities mozaiką. Žinoma, jis ir vėl liko ištikimas nuo žurnalistinės praeities jį tebelydinčiai pasakojimo manierai. Gausias autentiškų tekstų citatas jis apvelka publicistiniu šiuolaikinės sampratos drabužiu, taip kurdamas realų, įtikinantį praeities vaizdą.

Šią knygą sunku surasti bibliotekos fonduose, nes ji keliauja iš vieno skaitytojo pas kitą.

Kraštotyrininkė Veronika Švejytė-Dikčiuvienė, išleidusi knygą apie savo gimtinę „Ten, kur stūkso Storių kalnai“, knygos pratarmėje rašo: „Ateinam į pasaulį nepasirinkę nei laiko, nei vietos. Kokia bebūtų gimtinė – ar platus dvaras, ar nuošalus kaimelis, ar siaura miesto gatvelė – ji tavo gyvenimo dalis. Jei ir nutolsti nuo jos, savo Gimtinės, ta aplinka, kur žengei pirmuosius žingsnius ir patyrei atradimų džiaugsmą, pasirodo sapnuose, prisiminimai žadina norą dar kartą ten sugrįžti, pamatyti kas pasikeitė, sužinoti, kaip gyvena pažįstami žmonės, kokie jų likimai“.

Noras sugrįžti į gimtinę ramybės neduoda net kelių kraštotyros leidinėlių autoriui Jonui Sriubui.

2009 m. autorius surinko medžiagą ir išleido knygą „Į senovę ir Leliūnų paribio kaimų praeitį pažvelgus“. Šiame leidinėlyje surinkta medžiaga apie Gikonių, Klevėnų, Mačionių, Buivydų ir kitus kaimus. Anykščių L. ir S. Didžiulių viešajai bibliotekai autorius padovanojo savo leidinukus: „Buivydų kaimo praeitis: Istoriniai, geografiniai, etnografiniai kaimo bruožai“, (2000 m.), „Gikonių kaimas“ (2002 m.), „Buivydų kaimas istorijos sūkuriuse“ ir kt. Kraštietis Buivydų kaime prie piliakalnio, buvusio Alkakalnio, Milžinų kapų ir kitur pastatė penkis paminklinius akmenis su užrašais, o Buivydų kaime organizavo penkis buvusių kaimo gyventojų – kraštiečių susitikimus.

Viename straipsnyje sunku išvardinti visus Anykščių krašto žmones, kurie išleido knygas apie savo gimtinę. Patikiname, kad tokių kraštiečių yra nemažai. Kazys Boruta yra pasakęs, kad gimtasis kraštas žmogui, kaip žemė medžiui, į kurią šaknis suleidžia, gyvybę ir stiprybę semia.

Tikime, kad knygų apie gimtinę autoriai dar ilgai semsis iš savo krašto stiprybės ir skaitytojus džiugins naujais leidiniais.

Paroda, kurią rengė vyr. bibliotekininkės Ligita Matulienė ir Skaivė Meškauskienė, veiks iki rugsėjo 30 d. (Paupio g. 10.)

Audronė BEREZAUSKIENĖ
Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos
Kraštotyros ir leidybos skyriaus vedėja

anyksciuvb.lt informacija

Griežtai draudžiama Anykštėnas.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Anykštėnas.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Anykštėnas.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 54.145.51.250.

Rašyti

Portalo Anykštėnas.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Anyksciai@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Anykščių policijos pareigūnas dalyvavo bėgime „Anykščiai – Puntuko akmuo – Anykščiai“

Gegužės 1- ąją Anykščiuose vyko tradicinis, jau 50-asis bėgimas „Anykščiai – Puntuko akmuo – Anykščiai“.

Vaistų gyvūnams gydyti bus galima įsigyti ir vaistinėse

Seimo Sveikatos reikalų komitetas spalio 31 d. posėdyje apsvarstė Farmacijos įstatymo 35 straipsnio papildymo įstatymo projektą (Nr. XIP-4772), ...