Jaukus pasibuvimas su kraštiečiu rašytoju Valdu Papieviu

Rašytojo Valdo Papievio knyga „Eiti“ Metų knygos rinkimuose 2010 metais buvo pripažinta kūrybiškiausia knyga. Geriausios novelės, publikuotos žurnale „Metai“ pelnė prestižinę Antano Vaičiulaičio premiją. Romanas „Odilė, arba Oro uostų vienatvė“, pasirodęs pernai, sulaukė didžiulio skaitytojų susidomėjimo, todėl knygos tiražas buvo pakartotas trečią kartą.

Anykštėnai, mėgstantys knygas ir literatūrines keliones, rugpjūčio 17 d. rinkosi prie bibliotekos. Oras nieko gero nežadėjo, todėl vietoj pasivaikščiojimo Šventosios upės pakrantėmis, organizatorių paraginti, mielam pokalbiui su rašytoju Valdu Papieviu susėdome ant minkštasuolių viešosios bibliotekos salėje. Lietui barbenant į bibliotekos stogą buvo gera buvo klausytis rašytojo Valdo Papievio pamąstymų apie rašomas knygas, literatūrą, pasakojimų apie mėgstamas Paryžiaus vietas, buvo smagu sužinoti, jog rašytojas myli savo gimtąjį Anykščių miestą. Susitikimą su rašytoju V. Papieviu vedė laikraščio „Anykšta“ žurnalistas Linas Bitvinskas.

Susirinkusiems anykštėnams Valdas Papievis sakė: „Kūryba man yra vidinė kelionė. Kūryboje leidžiuosi plukdomas... Rašydamas neturiu jokio plano. Pačių knygų neprojektuoju. Man reikia pirmo sakinio, pirmos pastraipos ir atsiranda ritmas... Žanrai patys pas mane ateina. Kai pradėjau rašyti „Odilę“, norėjau parašyti vieną kūrinį, o gavosi visai kitas“. Rašytojas prisipažino, jog jį domina ne įvykiai ar kažkokios intrigos, bet tai, kaip žmonės įvykius išgyvena: „Jausmai, emocijos visų mūsų tie patys, tik skiriasi registrai“. Pasakodamas apie savo kūrybos ypatumus kraštietis V. Papievis pažymėjo: „Visus veiksmažodžius nesąmoningai keliu į pabaigą. Tai savotiškas ritmas, kurio nemaniau turįs“. Renginio vedančiojo L. Bitvinsko paklaustas apie prancūzų ir lietuvių kalbos ypatumus rašytojas pažymėjo, jog prancūzai turi daug žodžių apibūdinti skirtingoms spalvoms, o lietuvių kalba esanti be galo turtinga veiksmažodžiais, apibūdinančiais ėjimą. „Prancūziškai nerašau. Rašau motinos kalba. Neįmanoma pajusti visų niuansų svetima kalba“, - paaiškino žemietis rašytojas V. Papievis, kodėl nekuriąs prancūziškai. 

Rašytojas V. Papievis dirba „Laisvosios Europos“ radijuje. Paklaustas apie teroristinių išpuolių priežastis, rašytojas atsakė, jog galbūt terorizmo aktus jo gyvenamoje šalyje išprovokavo Prancūzijos aktyvus dalyvavimas kariniuose veiksmuose Sirijoje bei Irake. Kita terorizmo priežastis, anot rašytojo, tikriausiai ta, jog Prancūzija visuomet buvo laisvės bei demokratijos šalis. Po teroristinio išpuolio 2015 m. lapkričio mėnesį rašytojas beveik visą naktį perdavinėjo žinias Lietuvos žiniasklaidai, o įdienojus sulaukė skambučio ir iš „Nykščių“ internetinio portalo. 

Rašytojas dalinosi mintimis apie lietuvių bendruomenės veiklą Paryžiuje. Prasitarė mokąs mišrių šeimų vaikus lietuvių kalbos. Lietuviškos Mišios laikomos kartą per mėnesį Šv. Augustino bažnyčioje. Po Mišių būna vaišės, kurių metu lietuvių bendruomenė turi progą artimiau susipažinti ir pabūti kartu, o mažieji lietuviukai pradeda kalbėti lietuviškai. Sulaukęs klausimo, ar laikąs Anykščių miestą kurortu, rašytojas prisipažino: „Man Anykščiai nėra kurortas, o vaikystės karalių miestas“. V. Papievis džiaugėsi, jog Anykščiai kasmet gražėja ir jį aplankančių turistų vis daugėja. 

Atsisveikindami su rašytoju Valdu Papieviu dėkojom jam už išsakytas mintis, linkėjom sveikatos bei kūrybinės sėkmės. Tikimės, jog brangus rašytojas iš Paryžiaus su Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos skaitytojais susitikti atvyks dar ne vieną kartą. 

Anykščių rajono savivaldybės Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių VB

Griežtai draudžiama Anykštėnas.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Anykštėnas.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Anykštėnas.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 54.92.201.232.

Rašyti

Portalo Anykštėnas.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Anyksciai@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Liepos 6-ąją premjeras kviečia švęsti ant 100 Lietuvos piliakalnių

Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo programos įgyvendinimo koordinavimo komisijos posėdyje aptarti Šimtmečio minėjimo programos v...

Nauja turiningo laisvalaikio zona

Lapkričio 4 d. (penktadienį) Anykščiuose, Šviesos gatvėje, buvo atidaryta nauja turiningo laisvalaikio zona vaikams ir suaugusiems. Atidaryme da...