Geologinio paveldo dieną – pažintis su baltųjų smėlynų kraštu

Rugsėjo 17 d., kaip ir kasmet trečiąjį rugsėjo šeštadienį, mūsų šalyje bus pažymėta Geologinio paveldo diena. Šia proga visiems norintiems susipažinti su baltųjų smėlynų – Anykščių – krašto geologiniais turtais rugsėjo 23-24 d. rengiama išvyka į Anykščių regioninį parką. Ją organizuoja Lietuvos geologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos (LGT), Lietuvos geologų sąjunga ir parko direkcija.

Anykščių kraštas išsiskiria vaizdingais Šventosios ir į ją įtekančių upelių slėniais su senvagėmis, eroziniais atkragiais, raguvomis ir unikaliomis atodangomis, kuriose matyti ikiledyniniai iš šviesaus kvarco ir žėručio smėlio sudaryti sluoksniai. Jis puikuojasi legendiniais rieduliais ir Antano Baranausko išgarsintu Anykščių šileliu. Krašte gausu istorinių piliakalnių, akį traukia ir į Europos paveldo lankytinų objektų sąrašą įtrauktas Burbiškio dvaras.

Ketinantieji dalyvauti išvykoje turėtų užsiregistruoti iki rugsėjo 19 d. el. paštu alma.grigiene@lgt.lt  ar tel. (85) 213 9053.

Išvykos dalyviai susitiks rugsėjo 23 d., penktadienį, 9.30 val. Kavarske – automobilių aikštelėje prie bažnyčios. Lankomų objektų sąraše  – Kavarsko tufų šaltinis, Daumantų atodanga, Karalienės liūnas, Puntuko brolis, Anykščių kvarcinio smėlio karjeras ir kt. Pernakvoti galima kaimo turizmo sodyboje „Pušų takas“  Andrioniškyje.

Geologinio paveldo diena Lietuvoje bus pažymėta jau šeštą kartą. Tokia diena, pasak LGT direktoriaus Jono Satkūno, organizuojama daugelyje Europos valstybių – Airijoje, Vokietijoje, Suomijoje, Jungtinėje Karalystėje, Norvegijoje, Nyderlanduose, Danijoje ir kt. Kiekvienoje šalyje ji vyksta pasirinktu laiku.

Lietuvos geologų sąjungos taryba 2010 m. nutarė Geologinio paveldo dieną mūsų šalyje organizuoti kasmet trečiąjį rugsėjo šeštadienį. Ji skiriama tvarkyti ir populiarinti unikalius geologijos objektus, kuriems reikia žmogaus globos (riedulius, atodangas, ozus, keimus, rinas, didkalves ir daubas, šaltinius ir versmes), taip pat išvykoms prie geologinio paveldo vertybių. 

Šiai dienai pažymėti jau buvo surengtos išvykos į Molėtų rajoną – Aluntos ir Skudutiškio apylinkes (2011 m.), Dzūkijos nacionalinį parką (2012 m.), Akmenės ir Mažeikių kraštą (2013 m.), Sartų ir Gražutės regioninius parkus (2014 m.), Nalšios kraštą (2015 m.).

LR Aplinkos ministerija

Griežtai draudžiama Anykštėnas.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Anykštėnas.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Anykštėnas.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 54.92.201.232.

Rašyti

Portalo Anykštėnas.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Anyksciai@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Liepos 6-ąją premjeras kviečia švęsti ant 100 Lietuvos piliakalnių

Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo programos įgyvendinimo koordinavimo komisijos posėdyje aptarti Šimtmečio minėjimo programos v...

Nauja turiningo laisvalaikio zona

Lapkričio 4 d. (penktadienį) Anykščiuose, Šviesos gatvėje, buvo atidaryta nauja turiningo laisvalaikio zona vaikams ir suaugusiems. Atidaryme da...