Tikrintas mokyklų pasiruošimas naujiems mokslo metams

Kaip ir kiekvienų metų rudenį ir šiais metais Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento Anykščių skyrius atliko mokyklų valstybinę visuomenės sveikatos saugos kontrolę. Patikrintos 7 rajono mokyklos. Valstybinės visuomenės sveikatos saugos kontrolės metu vertinta  mokyklų atitiktis Lietuvos higienos normos HN 21:2011 „Mokykla, vykdanti bendrojo ugdymo programas. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. rugpjūčio 10 d. įsakymu Nr. V-773 (toliau - higienos norma),  reikalavimams.

Anykščių rajone yra 3 gimnazijos, 1 progimnazija, 6 pagrindinės mokyklos, 1 pradinio ugdymo skyrius. Dėl mokinių skaičiaus sumažėjimo uždarytas Anykščių Antano Baranausko pagrindinės mokyklos Skiemonių pradinio ugdymo skyrius.

Mokyklose turi būti sudaromos saugios ugdymo sąlygos. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos visuomenės sveikatos priežiūros įstatymo nuostatomis mokykla gali vykdyti veiklą tik gavusi leidimą-higienos pasą. Visos Anykščių rajono mokyklos vykdo veiklą gavusios leidimą-higienos pasą.

Kiekvienais metais pažeidimų mokyklose mažėja, kadangi atsakingiau žiūrima į higienos normos reikalavimų vykdymą. Tik pavieniai mokiniai ir mokyklos darbuotojai nepasitikrinę sveikatos. Tai labai svarbu, nes laiku tikrinantis sveikatą dėl tuberkuliozės ir kitų užkrečiamųjų ligų yra apsaugomi aplinkiniai. Žinant vaiko sveikatos būklę sudaromas tinkamas kūno kultūros pamokų krūvis, išrenkama palankiausia sėdėjimo vieta klasėje ar mokymo kabinete ir pan. Specialistai atkreipia dėmesį, kad netinkama kūno padėtis sėdint, negerai parinkta sėdėjimo vieta klasėje ar kabinete gali lemti įvairius sveikatos sutrikimus.

Vadovaujantis higienos norma įmonės pirmosios pagalbos rinkiniai turi būti sporto salėje, mokyklos dirbtuvėse ir sveikatos kabinete (jei sveikatos kabinetas neįrengtas – mokyklos vadovo nustatytoje vietoje). Įmonės pirmosios pagalbos rinkiniai rasti visose mokyklose, tačiau kai kurių rinkinių galiojimo terminas pasibaigęs, jie neatnaujinti.

Kūno kultūra ir fizinis parengimas reikšminga viso ugdymo proceso dalis, priemonė, padedanti stiprinti mokinių sveikatą, tačiau ne visose mokyklose tam sudarytos tinkamos sąlygos. Sporto aikštyno neturi Anykščių r. Viešintų pagrindinė mokykla-daugiafunkcis centras. Dalis aikštynų nerenovuoti nuo mokyklų pastatymo pradžios, neprižiūrimi jų bėgimo takai, sporto pratyboms naudojami įrenginiai pasenę.

Visuose Anykščių rajono mokyklų vidaus tualetuose įrengtos kabinos su rakinamomis/ užkabinamomis durimis, taip užtikrinamas mokinių privatumas. Visi sanitariniai renginiai veikiantys ir techniškai tvarkingi. Mokyklų tualetuose-prausyklose yra karštas vanduo, muilas. Rankų plovimas – geriausia daugelio užkrečiamųjų ligų profilaktika.

Patalpų natūralus vėdinimas tai dar viena svarbi susirgimų profilaktikos priemonė, tačiau  dar yra mokyklų, kuriose yra senų, neatsidarančių, keistinų langų.

Norint išsaugoti sveiką mokyklos aplinką, patalpos, įrenginiai ir kitas inventorius turi būti švarūs. Valymo ir dezinfekcijos priemonės turi būti naudojamos pagal paskirtį ir gamintojų nurodytas naudojimo instrukcijas, laikomos saugiai, mokiniams neprieinamoje vietoje. Tualeto valymo inventorius turi būti paženklintas ir laikomas atskirai nuo kito valymo inventoriaus, tam įrengiant spec. patalpas, spintas ar pan. Ne visose mokyklose šio reikalavimo laikomasi.

Mokyklose sudarytos sąlygos maitinimui organizuoti ir mokiniams pavalgyti šilto maisto. 

Mokykloms pateikta pastabų dėl remonto darbų, kurie nebaigti iki ugdymo proceso pradžios. Higienos normos neatitikimų pašalinimas daugeliu atvejų priklauso nuo mokyklų vadovų, pedagogų, darbuotojų, mokinių tėvų ir pačių mokinių. Daliai pažeidimų pašalinti reikalingos investicijos. Kiekvienais metais apie mokyklose nustatytus neatitikimus informuojamas steigėjas – Anykščių rajono savivaldybė, Švietimo skyrius, mokyklų administracija. Visi kartu turime stengtis, kad bendrojo ugdymo mokyklose būtų sudaromos saugios ugdymo sąlygos.

NVSC Utenos departamento Anykščių skyriaus informacija

Griežtai draudžiama Anykštėnas.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Anykštėnas.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Anykštėnas.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 54.92.201.232.

Rašyti

Portalo Anykštėnas.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Anyksciai@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

6 taisyklės, kurios padės vaikams būti saugiems kelyje

Ekspertų teigimu, šiuolaikiniai vaikai – daug bendraujantys, nenustygstantys vietoje ir priklausomi nuo šiuolaikinių technologijų, tačiau kart...

Į ką turi orientuotis šiuolaikinė mokykla: 10 įgūdžių, kuriuos privalome ugdyti jau dabar

Mokslininkai, dėliodami ateities vizijas, sutaria dėl vieno – sparti technologijų plėtra ilgainiui visiškai pakeis įprastą žmogaus gyvenimo ...