Pristatytas Jono Biliūno kapo ir obelisko tvarkybos darbų projektas

Gruodžio 1 dieną, penktadienį, Anykščių rajono savivaldybėje lankėsi VĮ „Lietuvos paminklai“ direktoriaus pavaduotojas Jaunius Kavaliauskas ir architektė Ieva Vilytė. Vizito tikslas – pristatyti rašytojo, visuomenės veikėjo Jono Biliūno kapo ir obelisko, kitaip dar vadinamo „Laimės žiburiu“, tvarkybos darbų projektą. Pristatyme taip pat dalyvavo Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis ir kiti Anykščių rajono vadovai, Savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus specialistai, Savivaldybės kultūros tarybos pirmininkas Tautvydas Kontrimavičius, Anykščių regioninio parko direktorius Kęstutis Šerepka.

Prieš pradedant tvarkybos darbų projekto pristatymą, Anykščių rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Stankevičienė trumpai apžvelgė situaciją ne tik Anykščių rajone, bet ir Lietuvoje. Iš šešiasdešimties Lietuvos savivaldybių pagal lėšų panaudojimą kultūros paveldo objektų apsaugai Anykščių rajono savivaldybė užima 14 vietą: 2015 m. kultūros paveldo objektų apsaugai skirta 67.481 tūkst. Eur, 2016 m. – 71.222.09 tūkst. Eur.

Pristatydama projektą architektė I. Vilytė susirinkusiem plačiau papasakojo apie atliktų tyrimų metu nustatytus paminklo ir į jį vedančių laiptų pažeidimus: granito blokai, iš kurių pastatytas obeliskas, yra užteršti kalcio karbonato druskomis, metalinės konstrukcijos – pažeistos korozijos, stiklo vitražai pasidengę apnašomis, vietomis – ištrupėjusios cemento siūlės, metaliniai vitražų rėmai vietomis surūdiję. Dėl kritulių nuvedimo ir nestabilaus pagrindo laiptų pakopos yra pasėdusios ir išsikraipiusios. Laiptų aikštelių betonas vietomis sutrūkinėjęs ir ištrupėjęs. Metaliniai laiptų turėklai pažeisti korozijos, turėklų pamatai apnuoginti, išplautas gruntas prie jų.

Atlikus tvarkybos (remonto, restauravimo) darbus pagal parengtą konservavimo, restauravimo darbų programą būtų restauruotas J. Biliūno bareljefinis portretas ir antkapis, nuvalyti granito blokai, rekonstruotas stogelis, laiptų turėklai sustiprinti betonu ir nuvalyti mechaniniu būdu, įrengta kritulių surinkimo ir nuvedimo sistema, kartu įrengiant naują lauko akmenų lataką.

Susitikimo metu Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis iškėlė klausimą dėl planų atlikti kraštovaizdžio formavimo kirtimus ir atidengti restauruotą „Laimės žiburį“. Taip pat – vėl, kaip ir prieš kelis dešimtmečius, nušviesti obeliską įrengiant iš toli matomą šviečiantį žiburį.

Anykščių rajono savivaldybė Kultūros paveldo departamentui prie Kultūros ministerijos pateikė paraišką Jono Biliūno kapo ir obelisko tvarkybos (remonto, restauravimo) darbų finansavimui iš 2018 m. biudžeto gauti.

Primename, kad 2017 m. Jono Biliūno kapo ir obelisko tvarkybos darbų projekto parengimui finansavimą skyrė Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos iš valstybės biudžeto finansuojamos paveldotvarkos programos lėšų. Dalį projekto atlikimo finansavo ir Anykščių rajono savivaldybės administracija. 2017 m. Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos Lietuvoje finansavo 13 tyrimų ir tvarkybos darbų projektų parengimų. 

Anykščių r. savivaldybės informacija 

Griežtai draudžiama Anykštėnas.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Anykštėnas.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Anykštėnas.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 54.92.201.232.

Rašyti

Portalo Anykštėnas.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Anyksciai@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Seimas patvirtino 2018 m. valstybės biudžetą

Seimas patvirtino 2018 m. valstybės biudžetą (projektas Nr. XIIIP-1227(2), kuriame pagrindinis dėmesys skiriamas skurdo mažinimui, šalies saugum...

Šventiniu laikotarpiu keliaujantiems pravers Europos sveikatos draudimo kortelė

Šaltuoju metų laiku, ypač šventiniu laikotarpiu, kai daugeliui žmonių yra atostogų metas, vykstama į Europos šalis. Šių kelionių metu pasi...